FacebooktwittermailFacebooktwittermail

 

L’Escola de l’Ésser i el Mestre en meditació Xavier Puigdevall us recomanem els millors concerts de música clàssica que se celebren al nostre voltant.

L’únic propòsit i raó final de tota la música hauria de ser la glòria de Déu i l’alleujament de l’esperit.” – Johann Sebastian Bach –

Compondre no és difícil, el complicat és deixar caure sota l’escriptori les notes supèrflues.”
– Johannes Brahms –

L’arquitectura és una música de pedres i la música, una arquitectura de sons.
– Ludwig van Beethoven –

MAIG

5 Maig

20:00h.

 

AUDITORI DE GIRONA
TRIO FORTUNY
Joel Bardolet (violí)
Pau Codina (violoncel)
Marc Heredia (piano)

PROGRAMA

BEETHOVEN; Trio núm. 1, en re major, op. 70 ‘Ghost’
XOSTAKÓVITX; Trio núm. 1, en do menor, op. 8
MENDELSSOHN; Trio núm. 1, en re menor, op. 49

8 Maig

20:30h.

 

L’AUDITORI
CINQUENA DE XOSTAKÓVITX
Orquestra Simfònica Txaikovski
Alexei Volodin (piano)
Vladimir Fedosseiev (director)

PROGRAMA

TXAIKOVSKI; Concert per a piano núm. 1, en si bemoll menor, op.23
XOSTAKÓVITX; Simfonia núm. 5, en re menor, op.47

 

10 – 20:30h
11 –
19:00h
12 –
11:00h

 

L’AUDITORI
EL CONCERT PER A VIOLÍ DE BRAHMS
Orquestra Simfònica de Barcelona i Nacional de Catalunya (OBC)
Daniele Rustioni, director
Veronika Eberle, violí

PROGRAMA

DVOŘÁK: Obertura Carnaval op. 92
BRAHMS:
Concert per a violí i orquestra en Re major, op.77
TXAIKOVSKI:
Simfonia núm. 4 en Fa menor, op.36

11 Maig

18:00h.

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA
BACH I GLASS PER A ORGUE
Iveta Apkalna (orgue).

PROGRAMA:

J. S. BACH: Tocata, adagio i fuga en Do major, BWV 564
PH. GLASS: Music in contrary motion
J. S. BACH: Passacaglia en Do menor, BWV 582
PH. GLASS: Dansa núm. 4
J. S. BACH: Preludi i fuga en Re major, BWV 532
PH. GLASS: Conclusion (Satyagraha. Act III) (arr. M. Riesmann)
J. S. BACH: Tocata i fuga en Re menor, BWV 565

12 Maig

17:30h.

 

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA
J.S. BACH: ELS CONCERTS PER A 1, 2, 3 I 4 PIANOS I ORQUESTRA
Sebastian Knauer (piano)
Alba Ventura (piano)
Albert Guinovart (piano)
Marc Heredia (piano)
Katia Michel (piano)
Marta Puig (piano)
Orquestra Simfònica Camera Musicae
Jordi Mora (director)

PROGRAMA

J. S. BACH: Concert de Brandenburg núm. 3 en Sol major, BWV 1048 
J. S. BACH: Concert per a piano i orquestra en Fa menor, BWV 1056
J. S. BACH: Concert per a piano i orquestra en Re menor, BWV 1052 
J. S. BACH: Concert per a 2 pianos i orquestra en Do menor, BWV 1060 
J. S. BACH: Concert per a 3 pianos i orquestra en Re menor, BWV 1063
J. S. BACH: Concert per a 4 pianos i orquestra en La menor, BWV 1065

12 Maig

20:00h.

 

AUDITORI DE GIRONA
ORQUESTRA SIMFÒNICA TXAIKOVSKI

Orquestra Simfònica Txaikovski
Alexei Volodin (piano)
Vladimir Fedosseiev (director)

PROGRAMA

PROKÓFIEV: Concert per a piano núm. 3, en do major, op. 26
TXAIKOVSKI: Simfonia núm. 5, en mi menor, op. 64

23 Maig

20:00h.

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA
MÚSICA AQUÀTICA DE HÄNDEL
Akademie für Alte Musik Berlin

PROGRAMA

MARAIS: Tempête (Alcione)
DELALANDE: Suite de Les Fontaines de Versailles 
TELEMANN: Obertura Wassermusick, TWV 55:C3
HÄNDEL: Water Music, HWV 348-350

24 Maig

20:00h.

 

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA
YO-YO MA: THE BACH PROJECT
SUITES PER A VIOLONCEL DE BACH
Yo-Yo Ma, (violoncel)

PROGRAMA

J. S. BACH: Sis suites per a violoncel,

   BWV 1007-1012 o Suite per a violoncel núm. 1 en Sol major
   BWV 1007 o Suite per a violoncel núm. 2 en Re menor
   BWV 1008 o Suite per a violoncel núm. 3 en Do major
   BWV 1009 o Suite per a violoncel núm. 4 en Mi bemoll major
   BWV 1010 o Suite per a violoncel núm. 5 en Do menor
   BWV 1011 o Suite per a violoncel núm. 6 en Re major
   BWV 1012

24 Maig

20:00h.

 

 

AUDITORI DE GIRONA
MIURA & VARVARA
Fumiaki Miura (violí)
Varvara (piano)

PROGRAMA

MOZART: Sonata per a violí i piano núm. 23, en re major, K. 306
SCHUBERT: Sonata per a violí i piano, en la major,
op. post. 162, D. 574, “Grand Duo”

BEETHOVEN: Sonata per a violí i piano núm. 9, en la major, op. 47, “Kreutzer”

29 Maig

20:30h.

 

 

PALAU DE LA MÚSICA
SONATA KREUTZER
Fumiaki Miura (violí)
Varvara (piano)

PROGRAMA

MOZART: Sonata per a violí i piano núm. 23, en re major, K. 306
SCHUBERT: Sonata per a violí i piano, en la major,
op. post. 162, D. 574, “Grand Duo”

BEETHOVEN: Sonata per a violí i piano núm. 9,
en la major, op. 47, “Kreutzer”

 

 

JUNY 

 

4 Juny  

20:00h.

 

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA
‘APPASSIONATA’ DE BEETHOVEN I ESTUDIS DE CHOPIN
Nelson Goerner, piano

PROGRAMA

CLEMENTI: Sonata en Fa sostingut menor, op. 25, núm. 5
BEETHOVEN: Sonata núm. 23, en Fa menor, op. 57, “Appassionata”
CHOPIN: Dotze Estudis, op. 25

 

6 Juny

20:00h.

 

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA
THOMAS DUNFORD

Thomas Dundord (llaüt)

PROGRAMA

BACH: integral de l’obra per a llaüt (III)

 

7 Juny  

20:00h.

 

L’AUDITORI
BEETHOVEN: SIMFONIES 1, 2, 4.
JORDI SAVALL – EL SO ORIGINAL
Le Concert des Nations
Jakob Lehmann (concertino)
Jordi Savall (direcció)

PROGRAMA

BEETHOVEN: Simfonies núm. 1, 2 i 4

9 Juny  

17:30h.

 

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA
LA CINQUENA DE BEETHOVEN + CHOPIN 2
Seong-Jin Cho (piano)
Orquestra Simfònica Camera Musicae
Tomàs Grau (director)

PROGRAMA

CHOPIN: Concert per a piano i orquestra núm. 2, en Fa menor, op. 21
BEETHOVEN: Simfonia núm. 5, en Do menor, op. 67

9 Juny  

20:00h.

 

AUDITORI DE GIRONA
COR MADRIGAL
Cor Madrigal
Mireia Barrera (directora)

PROGRAMA

HINDEMITH: Six chansons
BRITTENChoral Dances from Gloriana
JANÁCEKLáska opravdivá
VILAEstellesianes
LAMOTE DE GRIGNONL’aire daurat (selecció)
TOLDRÀ: Set cançons tradicionals catalanes (selecció)
CASALS: O Vos Omnes
OLTRAMargarideta
OLTRACançó de bressol
SERRACapvespre
MORERALes neus que es fonen

12 Juny  

20:00h.

 

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA 
COLLEGIUM VOCALE GENT & PHILIPPE HERREWEGHE
Dorothee Mields (soprano)
Hana Blažíková (soprano)
Alex Potter (contratenor)
Thomas Hobbs (tenor)
Krešimir Stražanac (baix)
Collegium Vocale Gent
Philippe Herreweghe (director)

PROGRAMA

BACH: Missa en Si menor, BWV 232 

19 Juny

20:00h.

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA
QUARTET CASALS & ALBAN GERHARDT
Quartet Casals:
       Vera Martínez (violí)
       Abel Tomàs (violí)
       Jonathan Brown (viola)
       Arnau Tomàs (violoncel)
Alban Gerhardt (violoncel)

PROGRAMA

MOZART: Quartet núm. 17, en si bemoll major, kv 458, “la caça”
SCHUBERT; Quintet en do major, d. 956

19 Juny

20:30h.

 

 

L’AUDITORI
SIMFÒNICA DE VIENA
Orquestra Simfònica de Viena
Leonidas Kavakos (violí i direcció)

PROGRAMA

MENDELSSOHN; Concert per a violí, en mi menor, op. 64
BRAHMS; Simfonia núm. 1, en do major, op. 68

20 Juny

20:00h.

 

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA
RAMOS, BARDOLET, CODINA & MARIGÓ
Miquel Ramos (clarinet)
Joel Bardolet (violí)
Pau Codina (violoncel)
Carles Marigó (piano)

PROGRAMA

PH. GLASS; the orchard
PH. GLASS: fourth series. part 3
O. MESSIAEN: quartet per a la fi dels temps

 

 

JULIOL 

 

 16 Juliol

20:00h.

 

 

PALAU DE LA MÚSICA CATALANA 
VÁCLAV LUKS & SHUNSKE SATO
Solistes BECA BACH – Fundación Salvat:
Angela Hicks (soprano)
Daniel Folqué (alto)
Martí Doñate (tenor)
Ben Kaze (baix)
Cor BZM (preparació de Marc Díaz)
Bachcelona Consort
Daniel Tarrida (clavicèmbal)
Shunske Sato (concertino)
Václav Luks (director)

PROGRAMA
BACH: Die wahl des herkules, bwv 213
HÄNDEL: Hercules, hwv 60 (selecció)

29 Juliol  

22:00h.

 

 

 

FESTIVAL GREC – BARCELONA
JORDI SAVALL – LA RUTA DE LOS ESCLAVOS

Recitador: Babou Cham

Interpretació musical: Canadà Neema Bickersteth (cant) Mali Mohamed Diaby (cant), Ballaké Sissoko (kora), Mamani Keita, Tanti Kouyaté,Fanta Sayon Sissoko (cor de veus) Mèxic / Colòmbia Tembembe Ensamble Continuo: Ada Coronel (viola de mà, guasá, dansa i veu), Leopoldo Novoa (marimba, marimba de chonta i tiple colombià), Enrique Barona (viola de mà, leona, jarana, mandíbula de cavall, dansa i veu, Ulises Martínez (violí, viola de mà, leona i veu) Brasil Maria Juliana Linhares (soprano), Zé Luis Nascimento (percussió) La Capella Reial de Catalunya Arianna Savall (soprano), David Sagastume (contratenor), Lluís Vilamajó (tenor),Víctor Sordo (tenor), Petter Udland Johansen (tenor), Yannis François (baríton), Daniele Carnovich (baix) Hespèrion XXI Pierre Hamon (flautes), Béatrice Delpierre (xeremia), Daniel Lassalle (sacabutx), Jordi Savall (viola de gamba soprano), Xavier Puertas (violó), Xavier Díaz-Latorre (tiorba), Andrew Lawrence-King (arpa barroca espanyola),Pedro Estevan (percussió)

 

 

 

AGOST 

 

 5 Agost

22:30h.

 

 

 

FESTIVAL PORTA FERRADA (St. Feliu de Guixols)

 

JORDI SAVALL & CARLOS NÚÑEZ

 

9 Agost

21:00h.

 

 

 

FESTIVAL DAYS OF WISDOM (Cervià de Ter)

 

FITXA ARTÍSTICA
Lilit Grigoryan
Jiana Peng
Talar Dekrmanjian
Maria João Pires
PROGRAMA
MOMPOU: Música callada. Llibre I: I-II-III
BACH – BUSONI: Chacona en re menor, BWV 1004
MOMPOU, Música callada. Llibre I: IV-V-VI
BACH – KURTAG: Peces a quatre mans: Das alte Jahr vergangen ist, BWV 614, Duet en sol major, BWV 804, Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit, BWV 106
MOMPOU: Música callada. Llibre I: VII-VIII-IX.
ARVO PART: Für AlinaBach, 3 Preludis i Fugues
KOMITAS VARDAPEST: 3 Danses per a piano
KOMITAS VARDAPEST: Cançons

10 Agost

21:00h.

 

 

 

FESTIVAL DAYS OF WISDOM (Cervià de Ter)

 

FITXA ARTÍSTICA
Lilit Grigoryan
Jiana Peng
Talar Dekrmanjian
Maria João Pires
PROGRAMA
CHOPIN: Cançons
CHOPIN: Sis nocturns
CHOPIN: Quatre mazurkas
CHOPIN: Cinc valsos
LISZT: Sonata en si menor, S. 178
LISZT: Cançons

 

 

 

 

 


ESCOLA
DE L'ÉSSER
Centre de Meditació i Teràpia

Logo Escola de l'Ésser

Rda. General Mitre 230, pral 1a.
08006 BARCELONA
Tel. 932375289

Ús de cookies

Aquest lloc web fa ús de cookies per tal d'oferir una millor experiència d'usuari. Si continueu navegant, considerarem que n'accepteu l'ús. Podeu obtenir més informació consultant la nostra política de cookies.

Uso de cookies

Este sitio web utiliza cookies para ofrecer una mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de su uso. Puede obtener más información consultando nuestra política de cookies.

ACEPTAR
Aviso de cookies